Wczytywanie
 

Apel do opiekunów zwierząt domowych

Warszawa, marzec 2020 r. – POLKARMA Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych apeluje do opiekunów zwierząt domowych, aby dbali o nie i cieszyli się ich towarzystwem i nie ulegali negatywnym emocjom w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Jesteśmy świadomi, jak wielkim wyzwaniem jest pandemia koronawirusa, także dla opiekunów zwierząt domowych. Pojawiają się pytania, czy nasze kontakty ze zwierzętami są bezpieczne oraz jak opiekować się psami i kotami w tym szczególnym czasie. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE)[1], Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)[2] i Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA)[3] informują, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące, takie jak psy i koty, mogą rozprzestrzeniać lub przenosić wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Dlatego zwracamy się do opiekunów zwierząt o słuchanie rad lekarzy weterynarii i do przestrzegania poniższych zaleceń w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i zwierzętom domowym.

Koronawirus – ważne fakty

Obecna epidemia wywołana jest przez koronawirusa ludzkiego – SARS-CoV-2 należącego do rodziny wirusów Coronaviridae. Cechą charakterystyczną tej rodziny wirusów jest specyfika gatunkowa. Oznacza to, że oddziaływanie danego wirusa ogranicza się do konkretnego gatunku gospodarza. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 tym gatunkiem są ludzie.  U zwierząt domowych koronawirusy znane są medycynie weterynaryjnej od dawna, co więcej - na część z nich - dostępne są nowoczesne lekarstwa.

Odpowiedzialna opieka podczas epidemii

W czasie epidemii należy przestrzegać szeregu zasad bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz kierować się środkami ostrożności. Nie zapominajmy jednak o zasadach odpowiedzialnej opieki:

  1. Zapewnij zwierzęciu dostęp do świeżej wody i karmy. W przypadku karm, w szczególności specjalistycznych, sprawdź, czy masz wystarczający jej zapas. Jeśli nie, to potwierdź telefonicznie dostępność danego produktu w sklepie lub lecznicy. Zgodnie zaleceniami Ministerstwa Zdrowia karma dla zwierząt domowych została uznana za produkt niezbędny;   
  2. Przestrzegaj zasad higieny, często i dokładnie myj ręce mydłem, również po dotykaniu swojego psa czy kota. Unikaj takich zachowań jak np.: lizanie przez zwierzę (zwłaszcza po twarzy), czy dzielenie się jedzeniem.
  3. Dbaj o aktywność fizyczną zwierzęcia w domu. W przypadku spacerów przestrzegaj zaleceń władz;  
  4. W przypadku, gdy z różnych przyczyn nie możesz zająć się pupilem zapewnij mu odpowiedną opiekę zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Weterynarii[4]. Możesz zawsze skorzystać z pomocy innego domownika, znajomego, wolontariuszy, czy innych organizacji społecznych;
  5. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zdrowia swoich zwierząt (preferowany kontakt telefoniczny);

 

Kontakty z pupilami redukują nasz stres i ból, jak również odgrywają bardzo pozytywną rolę w naszym codziennym życiu. W tych trudnych czasach, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, zwierzęta domowe zapewniają towarzystwo, gdy zmuszeni jesteśmy do izolacji od innych ludzi. Pamiętajmy, że nasi pupile są od nas całkowicie zależni, dlatego zagwarantujmy im należytą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Nie zapominajmy również, że u podstaw odpowiedzialnej opieki leży zasada moralno-etyczna: odpowiedzialność za inne życie.

 

#Opiekujmy się sobą nawzajem

 

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź dedykowane strony internetowe:

 

***

 

POLKARMA to Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych. Głównym celem Stowarzyszenia jest reprezentacja interesów wspólnych dla polskiego przemysłu karmy dla zwierząt domowych w zakresie prawa, gospodarki, handlu oraz nauki. Stowarzyszenie powstało w 1993 r., obecnie zrzesza wiodące firmy z branży, które działają aktywnie na polskim rynku. www.polkarma.pl

 

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków