Baza wiedzy > Zasady żywienia
Sięgając po karmę powinniśmy starać się obiektywnie wybierać to co dla naszego zwierzęcia jest najlepsze i to co widocznie mu służy. Obiektywnie ocenić czy składniki odżywcze są wykorzystywane przez nasze zwierzę możemy dopiero po kilku tygodniach stosowania danego produktu, dlatego decydując się na zmianę karmy powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników: od wzajemnych proporcji składników pokarmowych, poziomu i rodzaju włókna, poprzez rodzaj pokarmu i liczba posiłków.
Przede wszystkim karmę należy możliwie najlepiej dostosować do potrzeb nas i naszego zwierzęcia. Począwszy od miejsca zakupu karmy oraz jej ceny, które muszą nam pasować poprzez akceptację produktu przez nasze zwierzę. Fizjologicznym potwierdzeniem dobrego wyboru będą regularne (średnio 2-3 dziennie), prawidłowo uformowane wypróżnienia (w kształcie zwartego cygara - dowód na prawidłowe trawienie karmy). Wypróżnienia częste, duże, bezkształtne i cuchnące, czy ze śluzem są podstawą do wizyty w lecznicy i mogą świadczyć zarówno o niskiej przyswajalności pokarmu jak i chorobie. Kolejnym ważnym elementem jest wygląd skóry i sierści, na który czynniki z pokarmu mają wpływ średnio od 3 tygodni regularnego jej podawania (szczególnie jeśli mówimy o tzw. nienasyconych kwasach tłuszczowych z rodziny Omega). Warto tu podkreślić, że około 1/3 puli białka podanego z jedzeniem jest wykorzystywana na cel budowy włosa, przez co brzydka sierść może świadczyć o niekorzystnym poziomie lub składzie jakościowym tego składnika pokarmowego w stosunku do ogólnej energii z pokarmu (czerpanej przez psy i koty też z tłuszczu i łatwostrawnych węglowodanów). Tak więc liczą się wzajemne proporcje składników i surowców z których skomponowana jest karma, a NIE zasada „im więcej tym lepiej”. Tego typu uproszczenia w myśleniu prowadzą do zaburzenia równowagi w proporcjach i zbilansowaniu diety.
Jeżeli wybrana przez nas karma spełnia powyższe kryteria, aby ją w pełni obiektywnie ocenić powinniśmy podawać zgodnie z zaleceniami dawkowania producenta w danej porcji +/-15 Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ogólnie dobry wygląd (sierść, muskulatura, błyszczące oczy ) i odpowiedni poziom aktywności (brak ospałości czy nadpobudliwości) świadczą o dobrym dobraniu karmy. W takim przypadku nie ma potrzeby jej zmiany, chyba że zmienią się potrzeby zwierzęcia , np. wynikające z poziomu aktywności fizycznej czy stanu fizjologicznego Warto zwrócić uwagę, że zmiana pokarmu powinna następować stopniowo, przez okres 3 do nawet 10 dni. Warto w tym okresie wzmocnić mikroflorę jelitową naszego zwierzaka swoistym probiotykiem – preparatem zawierającym żywe kultury bakterii dla psa lub kota (przeznaczonego dla tych gatunków jak Enterococcus facium SF 68). Po okresie przejścia z jednej karmy na drugą dopiero po 3-4 tygodniach karmienia, możemy zaobserwować czy wybrane przez producenta włókno prebiotyczne (błonnik odżywiający mikroflorę jelitową Twojego zwierzęcia, np. włókno z cykorii lub pulpa buraczana czy fruktooligosacharydy - FOS), jest dla niego dobrze dobrane i wspomaga pracę jelit dając regularne i zwarte wypróżnienia. Dlatego też, aby zaoszczędzić zwierzętom cierpienia i nie narażać na rozregulowanie mikroflory jelitowej nie zaleca się częstszego zmieniania karm i strategii żywienia niż co 6 tygodni, a w przypadku szczeniąt nawet rzadziej niż co kwartał. Działanie takie może wpływać na obniżenie odporności naszego zwierzęcia, związane z osłabieniem jego bariery jelitowej prowadząc z czasem do większej podatności na przejściowe niestrawności, a nawet nieswoiste choroby zapalne przewodu pokarmowego.
Tekst został przygotowany przez zespół ekspertów POLKARMA w składzie:
Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (Nestlé Purina Polska)
Dr n. wet. Michał Ceregrzyn
Lek. wet. Małgorzata Głowacka (Mars Polska)
Dr inż. Jacek Wilczak (SGGW)
Mgr inż. Anna Ziembińska (Royal Canin Polska)
Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.