Baza wiedzy > Zasady żywienia
Koty znacznie różnią się od psów
Karmy dla psów różnią się recepturą od karm dla kotów, ponieważ potrzeby pokarmowe tych dwóch gatunków są inne. Pełnoporcjowa karma dostarcza zwierzęciu wszystkie niezbędne organizmowi składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach.
Karma dla psa zawiera wszystkie składniki pokarmowe, jakich potrzebuje jego organizm do utrzymania zdrowia, ale nie dostarcza dodatkowych ważnych substancji, które są niezbędne w diecie kota. Pomimo tego, że zarówno koty jak i psy należą do drapieżników (mięsożerców), w rzeczywistości psy są względnymi mięsożercami, a koty bezwzględnymi. Oznacza to, że koty muszą otrzymać konkretne składniki odżywcze w diecie, które naturalnie występują wyłącznie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Psy natomiast mogą prawidłowo funkcjonować na dobrze zbilansowanej diecie roślinnej, jeśli są zdrowotne wskazania do stosowania tego rodzaju pokarmu.
Koty nie tylko wymagają dostarczenia w diecie pewnych specyficznych substancji odżywczych, ale również mają znacznie wyższe niż psy zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe.
Kwas arachidonowy, należący do niezbędnych kwasów tłuszczowych, odgrywa kluczową rolę w wykorzystaniu tłuszczów i produkcji energii w organizmie. Niestety koty z powodu braku odpowiednich enzymów w wątrobie nie mogą wyprodukować wystarczającej ilości kwasu arachidonowego z linolowego, nawet jeśli ich dieta jest bogata w inny kwas tłuszczowy, kwas linolenowy.
Witaminy A (retinol) i B3 (niacyna)
Witamina A jest potrzebna komórkom organizmu psa i kota - jest kluczowa między innymi dla procesu widzenia i zdrowia skóry. U kotów enzym umożliwiający przemianę prowitaminy – karotenu- w witaminę A występuje w bardzo małych ilościach, dlatego muszą otrzymywać aktywną witaminę A z tkanek zwierzęcych. U psów taki enzym jest produkowany w jelicie cienkim, co pozwala im pozyskiwać aktywną witaminę A z roślinnego prekursora – karotenu.
Niacyna należy do witamin z grupy B, które u psów i kotów wspomagają zdrowie skóry i sierści oraz biorą udział w przemianach metabolicznych. Koty muszą pobierać w pokarmie niacynę, ponieważ nie potrafią jej pozyskać z przemian jednego z aminokwasów – tryptofanu. Doskonałymi źródłami niacyny są mięso oraz ryby. Psy natomiast pozyskują witaminę B3 na dwa sposoby: zarówno z konwersji tryptofanu, jak i pobierania pokarmów zawierających niacynę.
Tauryna
Tauryna jest aminokwasem występującym w większości tkanek organizmu kota. Jest konieczna do utrzymania prawidłowych funkcji serca, siatkówki oka, produkcji żółci oraz reprodukcji. Koty muszą otrzymywać taurynę z pokarmem, a ponieważ aminokwas ten występuje tylko w surowcach odzwierzęcych, konieczne jest włączenie ich do codziennej diety kota. W razie niedoboru organizm psa może wyprodukować taurynę z innych aminokwasów, natomiast dla kota jest to aminokwas niezbędny, który musi być dostarczany z karmą.
Białka
Białko pokarmowe jest potrzebne zarówno psom, jak i kotom do rozwoju, regeneracji oraz jako źródło energii. Koty potrzebują więcej białka podczas okresu wzrostu, a także po osiągnięciu dorosłości, z powodu zwiększonej aktywności enzymatycznej. Ponadto, organizm kota ma mniejszą zdolność regulacji rozpadu białek w sytuacji ich niedoboru w diecie. Z tych powodów karmy dla kotów zawierają więcej białka niż produkty dla psów.
Arginina jest jednym z aminokwasów wchodzących w skład ważnych białek. Koty są bardzo wrażliwe na jej niedobór, a objawy wewnętrzne pojawiają się już po 2—5 godzinach po zjedzeniu nawet pojedynczego, niedoborowego pod tym względem posiłku. W sytuacji braku argininy, powstający podczas trawienia białka toksyczny amoniak nie może być prawidłowo przekształcony w mocznik w procesie tzw. cyklu mocznikowego. Poważne zatrucie amoniakiem może prowadzić nawet do śmierci kota. Organizm psa nie jest tak wrażliwy na niedobór argininy, ponieważ może on w cyklu mocznikowym korzystać również z innego aminokwasu - ornityny.
Bardzo ważne jest podawanie kotu karmy opracowanej dla tego właśnie gatunku, która dostarcza wszystkie potrzebne mu składniki pokarmowe w odpowiedniej formie. Zapotrzebowanie pokarmowe, a często również preferencje pokarmowe kotów i psów są różne. Z tych przyczyn producenci karm mają w swojej ofercie osobne receptury karm dla psów i dla kotów. Dzięki podawaniu kompletnej odżywczo i dobrze zbilansowanej karmy dla kotów oraz zapewnieniu nieograniczonego dostępu do wody pitnej, dostarczasz swojemu kotu wszystkie składniki pokarmowe, konieczne do zdrowego i aktywnego życia.
Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org
Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.