Wczytywanie
 

Baza wiedzy > Zasady żywienia

Rola wody w diecie psów i kotów

Substancje pokarmowe wchodzące w skład kompletnej i zbilansowanej diety psa lub kota, jak białka, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne czy witaminy wydają się być dość oczywiste i zazwyczaj poświęca się im sporo czasu omawiając temat żywienia. Jednak istnieje jeszcze jeden, kluczowy składnik pokarmowy, który wymaga przynajmniej tyle samo uwagi, ze względu na istotną rolę, jaką pełni w organizmie – to woda.

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała. Bez niej wszystkie inne składniki pokarmowe w diecie zwierzęcia stają się bezużyteczne, ponieważ woda jest konieczna podczas trawienia i wchłaniania oraz w procesie eliminacji różnych substancji z organizmu.

Woda jest tak ważna, że skutki jej niedoboru w organizmie są widoczne znacznie szybciej niż w przypadku innych składników pokarmowych. Objawy odwodnienia pojawiają się w sytuacji niedostatecznego pobrania wody oraz wskutek zwiększonej utraty płynów (z powodu biegunki, wymiotów czy przegrzania organizmu).

Ilość wypijanej wody

Odwodnienie powoduje zmniejszenie objętości krążącej krwi, co z kolei prowadzi do utraty równowagi elektrolitowej w płynie znajdującym się w komórkach i poza nimi. Skutkuje to spadkiem zdolności do regulacji temperatury i ostatecznie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W efekcie może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w poważnych przypadkach nawet do śmierci. Jeśli istnieje podejrzenie odwodnienia, należy niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Psy, u których pojawiły się wymioty lub biegunka, są szczególnie narażone na szybkie odwodnienie, dlatego należy uważnie obserwować czy pobierają wystarczającą ilość wody. Chociaż pewną ilość wody zwierzę otrzymuje z pokarmem (zwłaszcza mokrym), to należy mu zapewnić nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody pitnej. Opiekunowie kotów muszą pamiętać, że koty znacznie mniej chętnie piją z misek niż psy. Często w zachęceniu kotów do picia pomaga oddalenie od siebie naczyń z wodą i pokarmem (min. 50 cm) oraz ustawienie w domu kilku dodatkowych misek z wodą (szczególnie w okolicy punktów widokowych i odpoczynku kota). Niektóre koty chętniej piją bieżącą wodę np. ze specjalnej fontanny lub kapiącego kranu.

 
  • ziajanie, przyspieszona akcja serca, zapadnięte oczy, ospałość;
  • suchy nos i suchość błon śluzowych;
  • obniżona elastyczność skóry: fałd luźnej skóry uchwycony i podniesiony do góry po puszczeniu nie wraca natychmiast na swoją pozycję, lecz pozostaje uniesiony albo wraca bardzo powoli (dobrym miejscem na taki test jest skóra między łopatkami).

Niniejszy materiał przygotowany przez GAPFA zawiera jedynie informacje ogólne. W celu uzyskania szczegółowych porad i informacji na temat karmienia i opieki nad zwierzęciem, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. Po więcej informacji na temat Global Alliance of Pet Food Associations zapraszamy na stronę internetową www.gapfa.org

DOŁĄCZ DO NAS

Obecnie POLKARMA jest głównym stowarzyszeniem producentów z branży gotowej karmy dla zwierząt domowych, które zrzesza reprezentantów wiodących firm pod względem skali produkcji pokrywającej ponad połowę rynku karm gotowych dla zwierząt domowych w Polsce.

Zobacz listę członków